SINAV TAKTİKLERİ

SINAVDAN BİR HAFTA ÖNCE
Zihninizde sınava ilişkin olumlu düşünceler oluşturun. Geçmişteki başarısızlıklarınızı değil başarılarınızı vurgulayın.
Öğrendiğiniz konularla ilgili tekrarlarınızı son güne kadar yapabilir ve bunlarla ilgili soru çözebilirsiniz.
Sağlığınıza, özellikle beslenme ve uykunuza özen gösterin. Düzenli beslenme ve uyku düzeninin kurulmuş olması fiziksel olarak kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayacak, kaygınızı azaltacak, sınav günü de dikkat düzeyinin yüksek olmasına yardımcı olacaktır.
Sınav yerini önceden gidip görmeniz, sınav ortamına dair belirsizlik duygunuzu azaltacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca sınav yerine en uygun şekilde nasıl ulaşabileceğinizi planlamanızı kolaylaştıracaktır.
SINAVDAN BİR GÜN ÖNCE
Heyecan ve kaygı duymanızın normal olduğunu, sınava girecek herkesin benzer kaygılar taşıyabileceğini düşünün. Dikkatinizi sorulara verdiğinizde, olumsuz duygu halinden kurtulacağınızı unutmayın.
Sınavdan önce, sınavla ilgili yapabileceğiniz hazırlıkları yaptığınızı düşünün ve eksiklerinizle ilgili değerlendirmeleri sınav sonrasına bırakın. Bu sınavı başarmak istediğinizi düşünün.
Sınavdan önceki günü sakin ve huzurlu bir ortamda sevdiğiniz işlerle uğraşarak geçirin.
Sınavdan bir gün önce alışık olmadığınız gıdalar almamaya, çay, kahve gibi gerginlik oluşturan içecekleri fazla tüketmemeye özen gösterin. Doktor tavsiyesi haricinde uyarıcı veya sakinleştirici ilaçlar kullanmayın.
Sınav için gerekli belgelerinizi, sınav sabahı telaş yapmamak için önceden hazırlayın.
Normal uyku düzeninizi değiştirmeyin. Sınav hakkında olumsuz düşünmekten kaçının. Uyuyamayacağınızı düşünseniz bile, bir gecelik tedirgin uykunun sınav performansınızı olumsuz etkilemeyeceğinizi düşünün.
SINAV GÜNÜ
Sınavın başlayış saatini, sınav yerine gidiş süresini ve sabah hazırlıklarınızı düşünerek zamanı planlayın.
Sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı yapın. Çünkü sınavda yorgunluk ve dikkatsizlik yaşamamak için enerjiye ihtiyacınız olacaktır.
Evden çıkmadan önce, sınav için gerekli ve araçlarınızı kontrol edin.
Sınavdan 45 dakika önce sınav yerinde bulunun.
Sınavdan önce yakınlarınızla ve diğer adaylarla sınavla ilgili konuşmalar yapmaktan kaçının. Sınavdan önceki dakikalarınızı sakin geçirin.
Sınavdan önce tüm fiziksel ihtiyaçlarınızı giderin. Her şeye rağmen sınav sırasında sizi rahatsız eden ve dikkatinizi dağıtan bir durumla karşılaşırsanız, sınav gözetmeninden yardı isteyin.

SINAV SIRASINDA
Sınav salonuna girdikten sonra gözetmenlerin açıklamalarını dikkatle dinleyin.
Sınav giriş ve kimlik belgesini teslim etmeyi unutmayın.
Cevap kağıtları adayların adına basılı olacaktır. Cevap kağıtlarının doğruluğunu kontrol edip yazıp kodlanması gereken bilgileri dikkatli bir şekilde yazıp kodlayın. Kitapçık dağıtıldıktan sonra ilk iş olarak kitapçığın sayfalarını kontrol edin.
Daha önceki deneyimlerinize dayanarak belirlemiş olduğunuz sınav taktiklerini ve zaman planını uygulayın.
Sınava en başarılı olduğunuz testten başlamanız motivasyon ve zaman kazanma açısından etkili olacaktır.
Sınav süresini iyi kullanabilmek için zamanı, yanınızda bulunduracağınız bir saatle kontrol etmeniz yararlı olur. Hız ve doğruluk açısından bir denge kurmaya çalışın. Çok hızlı çalışıp hata yapmaktan veya aşırı dikkatli davranarak bir soru üzerinde gereğinden fazla durmaktan kaçının.
Sınavda farklı zorluk derecelerinde sorular bulunacaktır. Turlama tekniği ile her testte sıra ile kolay soruları çözmeniz, sonra başa dönerek diğer sorulara geçmeniz zaman, enerji ve dikkatin daha iyi kullanılması açısından yararlı olur.
Her soruyu mutlaka tümüyle okuyup inceleyin. Soruyu karışık ve zor göründüğü için atlamayın.
Sınavda her zorluk derecesinde sorular bulunur. Size zor gelen bazı sorulara bakarak sınavın tümünün zor olduğunu düşünmeyin. Önemli olanın, bütün sorulara bakarak, çözebileceğiniz tüm soruları doğru olarak çözebilmeniz olduğunu unutmayın.
Zorlandığınız bir soruyla karşılaştığınızda o soru için gereğinden fazla zaman harcamayın. Bu durum hem dikkat dağınıklığına hem de yorgunluğa yol açabilir. Testi bitirdikten sonra o soruya tekrar baktığınızda daha önce fark edemediğiniz bir nokta çözüme daha kolay ulaşmanızı sağlayabilir.
Kolay sorularla karşılaştığınızda ‘’ Nasıl olsa yaparım’’ düşüncesiyle doğru olduğunu düşündüğünüz ilk seçeneği işaretlemeyin, bütün seçenekleri değerlendirin. Sorunun kolay olduğunu düşünmek dikkat yoğunluğunu azaltabilir ve hata yapmak kolaylaşır.
Paragraf türü sorularda, zaman ve dikkat kaybını önlemek için, önce soru kökünü daha sonra yanıt arayarak paragrafı okuyun.
İşlem gerektiren sorularda basit hataları önlemek için, işlemleri zihinden değil, kalem kullanarak sonuna kadar yapın.
Yanlışların doğruları götürdüğünü unutmayın ve anlamadığınız soruları boş bırakın.
Sınavda kullanacağınız kodlama yöntemi, kendiniz için en rahat olduğunu düşündüğünüz yöntem olmalıdır. Daha önce denemediğiniz yöntemi sınavda uygulamayın. Bazı adaylar tek tek kodlamaya alışkın olabilir, bazıları ise gruplar halinde kodlayarak kısa dinlenme araları yaratmayı tercih edebilirler. Ancak soruların tümünü en son kodlamak, yetiştirememek ve dikkatsizlik yapmak riski nedeniyle önerilmeyen bir yöntemdir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>