AKADEMİK BAŞARIYI ARTTIRMA YÖNTEMLERİ

Çocuğunuzun akademik başarısı düşükse ne yapar sınız?
Bu herkesin sorduğu ama çok az kişinin cevabı ile yüzleşebildiği bir soru. Günümüzde bir çok psikolojik danışmanın kendine özel bir merkez açtığını duyuyorum. Bu kişilerin merkez açmasına karşı değilim. Bence yetenekli olan ve kendisine güvenen herkes merkez açabilir. Tabiki çalışma yapacağı alanda aldığı yüksek lisans diploması ve enstitülerden aldığı belgeler sonrasında…
Bundan on yıl önce 100 sorudan 60 net yapan tıp fakültesinde eğitim görme hakkını elde edebiliyordu. Şimdi 95 net yapan bu hakkı elde ediyor. Şimdi bunlardan hangisi iyi doktor olur tartışması yapmaya gerekli olduğunu sanmıyorum.
Şimdi en sık karşılaşılan problemden bahsetmek istiyorum. Günümüzde hemen hemen herkes çocuğunun üniversite eğitimi almasını istiyor. Çocuk okulda başarısız olduğunda birsürü yöntem denenmeye başlanıyor. Çocuk özel dershaneyegönderiliyor. Özel dersler başlıyor. Yine başarılı olunmadığında bir psikologa götürülüyor. Psiklog da bunun dikkat dağınıklığı var deyip bir kaç seans çalısması gerektiğini söylüyorlar. Daha sonra ailebir sonuca varamayacağını anladığında seansları birakıyor. verdiği para da cabası…
Bu kişinin tesadüfen iyi bir eğitim danışmanı tanıyan bir arkadaşı varsa şanslı demektir. Bursa ‘da yüzdeyüz sonuç yakalayan ve ailenin yaşamını yola koymalarına yardım olan sadece ben varım. Uyguladığım özel eğitim programı sayesinde yaklaşık altı aylık dönemde başarılı olabiliyorum.
İlk önce çocuğun ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarmaya yardımcı oluyoruz. Ailenin isteklerini ortaya koyan çalışmalar yapıyoruz. Öğrenen Aile uygulama takım çalışmasını uygulıyorum. Aile bireylerinin düşünsel modellerini farketmelerine yardımcı oluyorum. Adım adım ilerleyip gerçekçi hedefler koyarak çalışmayı devem ettiyirorum.
Sadece şunu anlatmak sitiyorum. Bize gelen kişilerle iyileştirici sohbet ortamları oluşturmaya gayret edersek ve tanı koymazsak çok başarılı bir yardım sürecini başlatmış oluruz.
Çocuk bu şekilde kendini problemli hissetmez ve aile de kendini rahat hisseder. Çocuğumuzun özelliklerini çok iyi birşekilde keşfedersek onun için nasıl bir hedef koyulması gerektiğine daha doğru karar verebiliriz.
herkes bir üniversite eğitimi alabilir. ama yetenekli olduğu alanda eğitim alırsa başarılı bir iş yaşamı olur. istemediği bir bölümden mezun olursa ya istemediği bie mesleği yapmak zorunda kalabilir. Ya da bilmediği bir mesleği daha sonra öğrenmek zorunda kalabilir.
Bir arkadaşım istanbul üniversitesi hukuk mezunu babası avukat olduğu için o da ailesinin isteği doğrultusunda hukuk eğitimi almayı tercih etti. ama eğitim aldığı dönemde de hiç mutlu değildi. Şimdi de. Mezun olduktan sonra hiç avukatlık yapmadı. babası ile bu yüzden arası açıldı. Cesaretli bir arkadaştı. Babasına inat hukukla ilgili bir iş yapmadı. Babası ekonomik desteği kesince taksi şofürlüğü yapmaya başladı. Bu arkadaş ok iyi gitar çalıyordu ve beste yapıyordu. Bir gün bir yerde sah alacağını duydum. Destek olamk amacıyla tüm arkadaşlar o akşam onun mekanındaydık. Bu işi yaparken çok mutlu görünüyordu. Daha sonra çok uzun yıllar bu mekanda çalıştı. İyi de para kazandı. Daha sonra kendine bir mekan açtı ve çok başarılı bir kariyer oluşturmaya başladı. Müzikle uğraşmaktan hiç vazgeçmedi. babası ile bu arada barıştı. Evlendi ve bir oğlu oldu.
Değerli okuyuculArım lütfen çocuklarınıza seçim yapma şanşı tanıyın. Bırakın onlar kendi hayallerini gerçekleştirsinler. Nasıl olsa yetişkin olduklarında onları hayallerini gerçekleştirmekten alıkoyamayacaksınız

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>