YAŞAM KOÇLUĞU

Çocuğunuzun akademik başarısı düşükse ne yapar sınız? Bu herkesin sorduğu ama çok az kişinin cevabı ile yüzleşebildiği bir soru. Günümüzde birçok psikolojik danışmanın, psikologun, rehber öğretmenin, eğitim uzmanının… kendine özel bir merkez açtığını duyuyorum. Bu kişilerin merkez açmasına karşı değilim. Bence yetenekli olan ve kendisine güvenen herkes merkez açabilir. Tabi ki çalışma yapacağı alanda aldığı yüksek lisans diploması ve enstitülerden aldığı belgeler sonrasında…
Bundan on yıl önce 100 sorudan 80 net yapan tıp fakültesinde eğitim görme hakkını elde edebiliyordu. Şimdi 95 net yapan bu hakkı elde ediyor. Şimdi bunlardan hangisi iyi doktor olur tartışmasını yapmanın gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Şimdi en sık karşılaşılan problemden bahsetmek istiyorum. Günümüzde hemen hemen herkes çocuğunun üniversite eğitimi almasını istiyor. Çocuk okulda başarısız olduğunda bir sürü yöntem denenmeye başlanıyor. Çocuk özel dershaneye gönderiliyor. Özel dersler başlıyor. Yine başarılı olunmadığında bir psikologa götürülüyor. Psikologlar da öğrencinin dikkat dağınıklığı var deyip bir kaç seans çalışması gerektiğini söylüyorlar. Daha sonra aile bir sonuca varamayacağını anladığında seansları bırakıyor. Verdiği para da çabası…

Bu kişinin tesadüfen iyi bir yaşam koçunu tanıyan bir arkadaşı varsa şanslı demektir. Türkiye’de yüzde yüz sonuca ulaşan ve ailenin yaşamını yola koymasına yardım olan çok fazla uzman yok. Yaşam koçları uyguladıkları özel eğitim programı sayesinde yaklaşık altı aylık dönemde başarılı olabiliyorlar. Yaşam koçları ilk önce kişinin ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarmaya yardımcı oluyorlar. Ailenin isteklerini ortaya koyan çalışmalar yaparlar. Aile bireylerinin düşünsel modellerini fark etmelerine yardımcı olup, adım adım ilerleyip gerçekçi hedefler koyarak çalışmayı sürdürürler. Sadece şunu anlatmak istiyorum. Bize gelen kişilerle iyileştirici sohbet ortamları oluşturmaya gayret edersek ve tanı koymazsak çok başarılı bir yardım sürecini başlatmış oluruz.
Etkili bir yaşam koçunun dikkat etmesi gereken küçük şeyler:

1. ‘’Yanlış trene binmişsen, koridorda ters tarafa yürümenin bir anlamı yoktur.’’ İlkesinden hareket ederek kişiye koçluk yapmalıdır. Gerekirse kişiyi bindiği yanlış trenden indirecek radikal kararlar da verebilmelidir.
2. Kişinin öğrenme yöntemi keşfetmesine yardımcı olmalıdır. Görsel, işitsel, okuyarak-yazarak, kinestetik alanlardan hangisinde iyiyse o yöntemlerle öğrenme ortamı oluşturmalıdır. Okuyarak-yazarak öğrenme yöntemi Türkiye’deki sınav sitemlerinde başarıyı artıran bir yöntemdir.
3. ‘’Öğrenmek, yapmaktır.’’ilkesini de kişiye yaşatarak öğretmelidir. Mesela siz kek tarifini ezberleyebilirsiniz. Bunun eğitimini bile verebilirsiniz. Ancak görüntüsüyle ve tadıyla çok güzel bir kek yaptığınızda ancak kendinizi öğrenmiş saymanız gerekir.
4. Gerçekçi davranışı kişinin öğrenmesine yardımcı olmalıyız.
5. Cesaret, güven ve kendi başına hareket edebilme becerisini öğrenciye kazandırmalıyız.(Yaşam koçunun işi, kişiye ne yapması gerektiğini söylemek değildir.)
6. Yaptığımız işi en iyi şekilde yapmamız gerektiğini öğrenciye onu inandırarak öğretebiliriz.
7. Hangi ders olursa olsun, bir dersi başarmak istediğimizde onu yapabilecek binlerce yöntemin olduğunu hatırlayıp çalışmalıyız.
8. Pes etmemeyi ve başarmak konusunda inatçı olmayı iyi bir yaşam koçu öğrencisine yaşayarak öğretebilir.

Çocuk bu şekilde kendini problemli hissetmez ve aile de kendini rahat hisseder. Çocuğumuzun özelliklerini çok iyi bir şekilde keşfedersek onun için nasıl bir hedef koyulması gerektiğine daha doğru karar verebiliriz. Herkes bir üniversite eğitimi alabilir ama yetenekli olduğu alanda eğitim alırsa başarılı bir iş yaşamı olur. İstemediği bir bölümden mezun olursa ya istemediği bir mesleği yapmak zorunda kalabilir. Ya da bilmediği bir mesleği daha sonra öğrenmek zorunda kalabilir.
Bir arkadaşım İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesinden mezun oldu. Babası avukat olduğu için o da ailesinin isteği doğrultusunda hukuk eğitimi almayı tercih etti. Ama eğitim aldığı dönemde de hiç mutlu değildi. Şimdi de mutlu değil. Mezun olduktan sonra hiç avukatlık yapmadı. Babası ile bu yüzden arası açıldı. Cesaretli bir arkadaştı. Babasına inat hukukla ilgili bir iş yapmadı. Babası ekonomik desteği kesince taksi şoförlüğü yapmaya başladı. Bu arkadaş çok iyi gitar çalıyordu ve beste yapıyordu. Bir gün bir yerde sahne alacağını duydum. Destek olmak amacıyla tüm arkadaşlar o akşam onun sahne alacağı eğlence yerine gittik. Bu işi yaparken çok mutlu görünüyordu. Daha sonra çok uzun yıllar bu mekânda çalıştı. İyi de para kazandı. Daha sonra kendine bir mekân açtı ve çok başarılı bir kariyer oluşturmaya başladı. Müzikle uğraşmaktan hiç vazgeçmedi. Babası ile bu arada barıştı. Evlendi ve bir oğlu oldu.

Bu yüzden çocuklarımızın hangi alanda becerisi varsa küçük yaşta keşfedip, geliştirelim. İyi sporcuysa çalışmaya devam etsin. Müziğe yetenekliyse uğraşmaya devam etsin. Beceri özgüveni geliştirir. Çocuğunuzun kendine olan güvenini onu koruyarak, tüm ihtiyaçlarını karşılayarak, onunla konuşarak geliştiremezsiniz. İnsanlar yaptıkları ile var olurlar. Değerli okuyucularım lütfen çocuklarınıza seçim yapma şansı tanıyın. Bırakın onlar kendi hayallerini gerçekleştirsinler. Nasıl olsa yetişkin olduklarında onları hayallerini gerçekleştirmekten alıkoyamayacaksınız.
tugrulakbas@mynet.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Yaşam koçluğu ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum.

Ertuğrul AKBAŞ

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>